Menu Zamknij

NOC MUZEÓW 2019 – Art NOMAD & koncert My Name Is New

Redakcja

Jak co roku, w największych miastach w Polsce, instytucje związane z kulturą i sztuką organizują wyjątkowe wydarzenia w ramach Nocy Muzeów. To kultowe święto cieszy się ogromną popularnością. Uczestniczą w nim zarówno znane, popularne muzea, instytucje takie jak na przykład Centrum Nauki Kopernik, ale również niszowe, specjalistyczne placówki, np. muzeum nurkowania – tej nocy wszystkie bez wyjątku są odwiedzane tłumnie. Artystycznym challengem jest zwiedzenie ich jak największej ilości, więc odbiorcy niczym nomadzi, podróżują od jednego centrum sztuki do drugiego. Z pewnością nie przypadkowo, jedno z wydarzeń, organizowanych przez Jagę Hupało i jej pracownię Born To Create, zostało nazwane Art NOMAD Noc Muzeów.

W tym roku, święto muzeów odbędzie się 18 maja. W Warszawie, jedno z nich będzie miało miejsce w klimatycznych wnętrzach Pracowni Jaga Hupało Born To Create – mieszczącej się w kultowej Fabryce Koronek na Burakowskiej 5/7. Dołączamy do tego niesamowitego wydarzenia, gdzie będziecie mogli nabyć #1issue OpenCall Magazine. Tej nocy u Jagi odbędzie się kilkanaście niepowtarzalnych wydarzeń artystycznych (całość programu poniżej) – performance, wystawy prac młodych artystów, prezentacje kolekcji laureatów MSKPU, a także  kolekcje fryzur Jagi oraz wisienka na torcie – koncert debiutujących twórców, zwycięzców konkursu wytwórni Kayax. Inicjatywa My Name Is New to projekt wspierający debiutujących artystów solowych oraz zespoły. Działa on od niespełna pół roku, a już zdążył zgromadzić duże grono utalentowanych artystów. Inicjatywa ma przede wszystkim charakter edukacyjny. Kayax kładzie ogromny nacisk na wsparcie merytoryczne z zakresu promocji muzyki w internecie, efektywnego korzystania z zasobów social mediów oraz pozyskiwania szerszej publiczności.

MY NAME IS NEW

Koncertowy wieczór w pracowni na Burakowskiej rozpocznie Jagoda Kret – finalistka III edycji muzycznego show The Voice of Poland. Zafascynowana muzyką z lat 50′, 60′ i 70′. Jej miłość to blues, soul oraz rock. Jest na scenie muzycznej wraz z Michałem Grobelnym od 2016 roku. (Fot. Cezary Rucki)

Kolejną artystką, którą będziemy mieli okazję zobaczyć podczas Nocy Muzeów to Ola Wielgomas, młoda, romantyczna wokalistka i autorka tekstów. Od dziecka towarzyszyło jej zamiłowanie do sztuki i muzyki. Uczęszczała do szkoły muzycznej, gdzie grała na skrzypcach. Przez wiele lat związana była z chórem „Artos” Teatru Wielkiego w Warszawie oraz Ogniskiem Teatralnym u Machulskich. Na swoim koncie ma już występy na deskach teatru czy filharmonii. (Fot. Cezary Rucki)

 

MNIN Showcase projektu My Name Is New zakończy swoim występem Ola Kozubal. Ola uczęszczała do szkoły muzycznej, gdzie grała utwory klasyczne w klasie fortepianu. Jej temperamentna osobowość nie pozwoliła jednak, by ktoś narzucał jej repertuar. Po porzuceniu szkoły muzycznej, Ola przerzuciła się na lekcje wokalu, które zaowocowały m.in. udziałem w telewizyjnym show „Mam Talent”. Gra przede wszystkim pop, łącząc delikatne brzmienie fortepianowych klawiszy ze słodko-gorzkimi tekstami o miłości i dojrzewaniu.(Fot. Cezary Rucki)

Od lewej:

Aleksandra Kozubal:

sukienka: Saint Laurent/ Vitkac, buty TFH Koncept Store, biżuteria Shaun Leane/ Uzerai

Ola Wielgomas:

sukienka: Self Portrait/ Vitkac, buty Manolo Blahnik, biżuteria ORSKA

Jagoda Kret:

sukienka Balenciaga/ Vitkac, buty Birbante Rocca, biżuteria ORSKA

fot. Cezary Rucki

włosy: Jaga Hupało Pracownia

makeup: Aneta Kolendo-Borowska / Blessme Cosmetics

 

Jaga Hupało – artystka włosów, stylistka i projektantka. Swoją pracą nadaje nowy kształt rzeczywistości. Poszukuje w innych inspiracji, wydobywając ich charakter oraz podkreślając naturalne piękno. Stworzyła studio, które stało się miejscem artystycznych i kulturalnych spotkań. Wspólpracuje również z fotografami i operatorami produkując sesje zdjęciowe i filmy, jak również z innymi artystami dziedzin teatru czy mody. Więcej o Jadze, możecie przeczytać w naszym wywiadzie z artystką tu.

BORN TO CREATE

Zaproszeni artyści zaprezentują Art Nomad, w różnorodny sposób interpretując ideę nomadyzmu i podróży. W klimatycznych wnętrzach Pracowni Jaga Hupało Born To Create, mieszczącej się w kultowej Fabryce Koronek – jednej z najlepiej zachowanych postindustrialnych przestrzeni w Warszawie – odbędzie się kilkanaście niepowtarzalnych wydarzeń artystycznych.

W programie:

16:00-17:00 Performance malarsko-taneczny Olga Bukowska x Joanna Drabik

16:00-17:00 UWOLNIJ ENERGIĘ KREACJI mini-warsztaty z Trenerem Oddechu. Poznaj praktyki oddechowe i korzystaj w pełni z własnej energii twórczej w pracy, w relacjach i na co dzień.

16:30-17:15 “Jak zostałem zawodowym fotografem?” rozmowa z Maciejem Nabrdalikiem, polski fotoreporter, członek prestiżowej amerykańskiej agencji VII Photo, laureat polskich i międzynarodowych konkursów fotografii prasowej. Rozmowę poprowadzi Iwona Tanbouli – art director National Geographic.

17:00-18:00 koncert Anna Kostrzewska x Łukasz Chyliński

17:30-18:45 “Jak zostać świadomym projektantem? 5 kroków do rozpoczęcia kariery w modzie ” warsztaty – Damianem Koniecznym 4F

18:00-18:30 Nomady – oprowadzanie po wystawie Joanna Roszkowska

18:30-19:00 koncert Couch Potatoes

18:30 wernisaż wystawy “Daily Poetry”

19:00 oficjalne otwarcie Nocy Muzeów

19:00-19:30 spektakl “Margret” teatr Trans-atlantyk

19:30-20:00 “Sztuka życia” polskie wzornictwo z kolekcji Beaty Bochińskiej

20:00-21:30 koncert My name is new x KAYAX: Jagoda Kret, Ola Wielgomas, Aleksandra Kozubal

21:00 “Slavic Goddesses” performans modowy Acephala x Jaga Hupało

22:30-23:00 Polish Soloists String Orchestra koncert muzyki klasycznej na żywo Polish Soloists String Orchestra

WYSTAWY:
autorska kolekcja Jaga Hupało (fot. Iza Grzybowska)
“Naga prawda” Julia Konieczna
“Sztuka życia” polskie wzornictwo z kolekcji Beaty Bochińskiej
“Nomady” Joanna Roszkowska
“Harmonia” Tomek Sikora
Obrazy Robert Latoś
“Figures of Taiwan” Alexandra Golus
“Around the silence” Cezary Rucki
“Daily Poetry” Julia Marc x Warsztat Woni
Szkice z projektu “Harmonia” Barbara Rochowczyk
Drzeworyty japońskie z kolekcji Krzysztofa Kura przygotowane przez Fundację 1863.PL,
“Inner sides” Małgorzata Mauko Korczak
“Ostrzenie” Dominik Lewiński
“Upojona absyntem” Ewa Szyman
“KEI_VAN” Dawid Zalesky
“Nomadyczne Tipi: Fotograficzna dokumentacja porodu domowego Darii Gwier” – Joanna Olichwer
“Beton Art” Patryk Kaczonowski
“Okno” Maja Bernaciak
“Święto światła” Szymon Brodziak x Jaga Hupało x Vasina x Anotnia Wolff
Dyplomowa kolekcja Zofii Os x MSKPU

 

Mecenat projektu: Fundacja De Virion
Partnerzy: Elle Decoration, 4F, OPENCALL, VIP styl, Fujifilm, ZAIKS, KAYAX, Vobro, Deseo, Browar Północny, Mielżyński Wines Spirits Specialties, Warszat Woni, Brodziak Gallery, I DO ARTź