Menu Zamknij

Sztuka dla WOŚP

admin

W czasie tegorocznego finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy można przekazać swój datek również inwestując w sztukę. W tekście “Sztuka dla WOŚP” chcemy pokazać Wam najciekawsze typy “sezonu”. Tradycyjnie już w zbiórce pomaga warszawski dom aukcyjny DESA Unicum, który w swojej ofercie aukcyjnej ma podarowane przez artystów i filantropów obiekty. Znajdują się tam oczywiście mniej i bardziej interesujące obiekty. Liczy się cel, dlatego tym razem nie skupimy się na knotach tylko na tych ciekawszych propozycjach. Drugim ważnym filarem sprzedaży dzieł sztuki na rzecz WOŚP jest serwis allegro, gdzie w potężnej nawałnicy artystycznego badziewia znalazło się kilka ciekawych obiektów.

Zacznijmy wyliczankę od propozycji z Desy. Aukcja odbędzie się w dniu wielkiego finału, 12 stycznia o godzinie 17:00. Licytować można zarówno zdalnie, jednak na pewno większe emocje czekać będą uczestników aukcji na miejscu. Więcej informacji znajdziecie pod tym linkiem. Na stronie można pobrać również katalog aukcyjny, gdzie również wytłumaczone są wszystko zasady licytacji. Również tradycyjnie w akcji bierze udział grupa Allegro. Na platformie zakupowej znajdziemy tysiące przedmiotów, z których sprzedaży zasilona zostanie kasa WOŚP. Tutaj również nie trudno o oprawione oleodruki i nędzne reprodukcje, jednak udało nam się znaleźć kilka typów, w które może warto by zainwestować.

Aukcja Charytatywna w DESA Unicum

Poza podium

Gwiazdą wieczoru najpewniej stanie się obraz Juliana Fałata, pochodzący z kolekcji mBanku. Wielkoformatowy obraz, tak jak wszystkie obiekty na aukcji, cenę wywoławczą ma ustaloną na 500zł. Jest spora szansa, że przebije zeszłoroczny rekord, ustanowiony przez obraz Józefa Brandta, czyli blisko 1,5 miliona złotych.

Julian Fałat
Wyjazd na Polowanie
materiały prasowe

Jak już wspomnieliśmy, sztuka wystawiona na sprzedaż w tej aukcji oscyluje jakością od kiepskiej do wartej uwagi. Wyróżniliśmy też trzy nasze ulubione obiekty.

  1. Jan Mioduszewski – “Plus”
Sztuka dla WOŚP, Jan Mioduszewski
Jan Mioduszewski 
“Plus”, wersja 2, 2018
zdjęcie z opisu aukcji

2. Marek Sobczak (ur. 1963)”Katedra w Cefalù”, 2019

Sztuka dla WOŚP, Marek Sobczyk
Marek Sobczak
“Katedra w Cefalù”, 2019
zdjęcie z opisu aukcji

3. Włodzimierz Pawlak – “Polacy formują flagę narodową”, 2016

Sztuka dla WOŚP, Włodzimierz Pawlak
Włodzimierz Pawlak 
“Polacy formują flagę narodową”, 2016
zdjęcie z opisu aukcji

Podcast O, to sztuka

Znasz już podcast O, to sztuka? Rozmawiamy o nowych wystawach i ciekawych artystach. Słuchaj nas na Spotify i Apple Podcasts.

Sztuka dla WOŚP w Allegro

Z okazji Wielkiego FInału na platformie allegro, jak co roku, znalazła się specjalna opcja wystawienia aukcji charytatywnej. Z tego powodu na stronach serwisu znajduje się dużo małych inicjatyw i parę większych. Godne uwagi są co prawda nieliczne, dlatego przyjrzymy się prawdziwym fajerwerkom!

Numer jeden na Allegro to grafika Zdzisława Beksińskiego. Cieszący się dużą popularnością (może aż za dużą) już za życia, po premierze “Ostatniej Rodziny” jako artysta przeżywa prawdziwy renesans popytu na dzieła sztuki. Większość znajduje się w prywatnych kolekcjach podczas gdy reszta w Sanockim Muzeum. Dyskusyjna wartość artystyczna dzieł Beksińskiego nie odstrasza kupców. Tak też jest dzisiaj, podczas charytatywnej aukcji, gdzie “Sen” przebija już próg 10 000 zł, z pewnością będzie iść w górę dalej.

Zdzisław Beksiński
Sen
zdjęcie z opisu aukcji

Numer dwa pod względem popularności na Allegro jest aukcja grafiki Jana Matejki. W momencie publikacji tekstu jej cena sięga 8 500 zł. Drzeworyt nie jest tak spektakularny jak wielkie realizacje malarskie Matejki, jednak pozostaje z pewnością białym krukiem kolekcjonerów.

Jan Matejko
“Zabicie Wapowskiego w czasie koronacji Henryka Walezego”
zdjęcie z opisu aukcji