Menu Zamknij

PREMIERA OPENCALL MAGAZINE – sztuka musi nieustannie przekraczać granice

Julia Januszyk

SZTUKA MUSI NIEUSTANNIE PRZEKRACZAĆ GRANICE

OpenCall Magazine to pierwsze w Polsce drukowane pismo, które działa na zasadzie otwartej rekrutacji i jest nastawione na promocję młodych polskich artystów w kraju i za granicą – w Mediolanie i Londynie. Ma na celu umożliwienie młodym twórcom (fotografom, projektantom mody, młodym niezależnym markom, a także artystom konceptualnym) prezentację swoich dzieł szerszej publiczności w Polsce, Londynie oraz Mediolanie. Polscy artyści niekiedy nie posiadają w kraju optymalnych warunków do rozwoju. Dlatego właśnie postanowiliśmy stworzyć Opencall Magazine. Magazyn działa na zasadzie otwartej rekrutacji – każdy numer przyjmuje formę tytułowego open call’a. Każdy artysta może zgłosić swoje prace, które wybiera grono ekspertów.


25 marca o godzinie 19:00 odbyła się oficjalna premiera OpenCall Magazine  w przestrzeni fundacji Romy Gąsiorowskiej W-arte w Warszawie. Wydarzenie uświetnił wernisaż debiutujących twórców pierwszego numeru magazynu. Wyjątkową estetykę wystawy zapełnił zespół kuratorski w gronie Katarzyny Pruszkiewicz oraz Pauliny Mazurek. Po 10 miesiącach wspólnej pracy, nieprzespanych nocy i nieustannego dążenia do celu, możemy powiedzieć: tak udało się, jesteśmy z siebie dumni, OpenCall wchodzi na rynek!

 

Kuratorki wystawy Katarzyna Pruszkiewicz i Paulina Mazurek

Zainteresowanych wydarzeniem było około 600 osób, na samym evencie pojawiło się tak wielu gości, że aż trudno było przemieszczać się po wystawie. To bez wątpienia ogromny sukces dla magazynu, o którego istnieniu niedawno jeszcze nikt nie wiedział. Widać, że młodzi ludzie potrzebują na rynku nowości, a OpenCall ma zamiar im to zapewnić.

 

Klimatyczna kamienica fundacji W-arte stała się idealną przestrzenią dla prac artystów, którzy pojawili się w pierwszym numerze pisma – wśród nich Estella Dandyk, Mateusz Kokot, Agnieszka Siwczyk, Anka Paluch, Janusz Kucharski, Paulina Komarowa, Beata Czurakowska, Aleksandra Lemke, Cyprian Hołownia ART oraz Natalia Mikołajczuk (Book-n-stories). Podziw wzbudziła wyjątkowa różnorodność wśród nietuzinkowych kolaży, obrazów, fotografii oraz rzeźb. W drukowanym magazynie dobrej sztuki można znaleźć jeszcze więcej.  Selekcji spośród około 300 zgłoszeń dokonali profesjonalni eksperci- teoretyk fotografii i fotograf Andrzej Zygmuntowicz, duet fotografów modowych Kulesza&Pik, plastyk i historyk sztuki Piotr Janowczyk, dziennikarz TVN i kolekcjoner sztuki Łukasz Radwan oraz kuratorka i właścicielka galerii sztuki w Mediolanie Stefania Carrozzini.

 

Malarka Agnieszka Siwczyk

Poniedziałkową premierę poprzedził wieczór dla prasy oraz influencerów, połączony z prezentacją procesu powstania projektu i jego kluczowych założeń. Głównym punktem programu był koncert młodej i utalentowanej  wokalistki z Polski – Joulie Fox , która obecnie podbija Londyńską scenę muzyczną wraz z zespołem z Chilè. Joulie swoją muzyką przeniosła publiczność w zupełnie inny wymiar. Artystka zagrała solowo  kilka kawałków, w tym swój pierwszy singiel Wild Heart. Jej niesamowita energia udzieliła się wszystkim, poruszyła tak publiką, że nie obeszło się bez bisu. Wokalistka obecnie pracuje nad solową płytą, a wydanie nowego numeru zapowiedziała na lato. Nie możemy się doczekać i trzymamy kciuki właśnie za takich niesamowitych twórców jak Joulie Fox, chcemy aby na świecie zrobiło się o nich głośno!

 


 

Nad projektem pisma pracowało około 40 osób, wszyscy non profit z  marzeniami i wielką wizją w głowach. Na premierze goście mieli okazję zapoznać się bliżej z redakcją OpenCall Magazine jak i również obejrzeć fotografie autorstwa jej członków. Wiemy jak trudno jest być młodym artystą czy fotografem w Polsce, jest dużo zamkniętych drzwi na młodych i nieznanych, a my chcemy to zmienić.

Jako twórcy położyliśmy nacisk na odmienność i świeże spojrzenie w magazynie. Kolor okładki przyciąga wzrok już z daleka, treść tekstów jest publikowana zarówno w języku polskim jak i angielskim, a zdecydowana większość stron fascynuje dziełami nieodkrytych i zdolnych artystów.

 

Część redakcji OpenCall Magazine z ekspertem #1issue Piotrem Janowczykiem (od lewej Sylwia Fornalczyk, Paulina Kościk, Agnieszka Szustorowska, Paulina MAzurek, Katarzyna Pruszkiewicz, Hanna Kantor, Martyna Sulima Samujłło oraz Patrycja Naguszewska)

 Fotografowie Tomasz Wysocki oraz Paweł Fabjański

Piosenkarka Mery Spolsky oraz Hanna Kantor, redaktor naczelna OpenCall Magazine

Fotografka Helena Bromboszcz i MUA Klaudia Jóźwiak

Redaktor naczelna Lamode.info Agata Tanter i Justyna Smolarczyk

Fotografka Malwina Sulima

Redakcja OpenCall Magazine i ekspert #1issue OpenCall – fotograf Andrzej Zygmuntowicz

OpenCall wchodzi na rynek z rozmachem, trafia na półki największych galerii w kraju i za granicą – w Londynie, Mediolanie oraz Monachium. Międzynarodowa premiera odbyła się 22 lutego 2019 roku podczas Milano Fashion Week. Jest to zupełnie nowa inicjatywa poświęcona w całości debiutującym twórcom. Magazyn wydawany będzie co pół roku, więc to na jesień przypada kolejna dawka inspiracji, a w międzyczasie szykuję się więcej wydarzeń, na których będzie można znaleźć OpenCall Magazine.

Dystrybucja pisma trwa w wyselekcjonowanych księgarniach artystycznych w Polsce oraz w naszym sklepie internetowym! Sprawdź, gdzie możesz nas znależć swoim mieście – zajrzyj do zakładki dystrybucja.

Autor: Julia Januszyk

Fotografie: Patrycja Naguszewska, Sylwia Fornalczyk