Ostatnimi czasy bardzo dużo mówi się o ekologii i globalnym ociepleniu. Coraz częściej można odnieść wrażenie, że ekologia stała się trendy, że jest już sprytnym chwytem marketingowym, tak jak w przypadku pewnego banku, który w ramach promocji sadzi drzewa – jedno otwarte konto, jedno drzewo. Z zastrzeżeniem z *, że promocja trwa jedynie miesiąc… Choć kilka tysięcy zasadzonych drzew to lepiej niż nic, jednak warto być eko przez więcej niż miesiąc. Wiedząc, że branża modowa to jedna z gałęzi przemysłu, która w bardzo dużym stopniu zanieczyszcza planetę, postanowiłam zastanowić się co mogę zmienić, by pozostać w dobrym tego słowa znaczeniu fashion victim, ale już w wersji ECO. Na bardziej nurtujące pytania – co i gdzie kupować, by wyglądać trendy, ale wciąż żyć w zgodzie z ekologią oraz co robić z niechcianymi już ubraniami dowiecie się z cyklu OpenCall For Ecology, do którego zaprosiłam Fashion Revolution Polska oraz świetnie zapowiadających się polskich projektantów, którzy tworzą odpowiedzialną modę. Cykl otwiera sesja zdjęciowa, w której wszystkie wykorzystane ubrania są efektem odpowiedzialne mody. Tłem do zdjęć, które wykonałam jest nieprzypadkowo Żyjnia, czyli miejska oaza w centrum Wrocławia, część galerii Dizajn BWA Wrocław. Ta piękna, zielona przestrzeń to miejsce, w którym kultywowana jest ekologia, natura, woda i relaks.
Kapelusz i komplet od duetu RAD*, buty Cocaemka*
Płaszcz Sakowska*, okulary Sakowska, buty Cocoemka
Całość duet RAD
Kurtka Mirja Killer handmade via second hand
Komplet Duet Rad, buty z kolekcji ,,Śmieci” Sakowskiej via second hand
Okulary, płaszcz Sakowska
Kurtka Floating jeans*, spódnica i buty Cocaemka
Kurtka Floating jeans*, spódnica i buty Cocaemka
Kurtka Floating jeans
*Duet RAD do wykonania kolekcji ,,Wiesia” wykorzystał stare obrusy, firanki, serwetki z second handów, rzeźbione gałki do tradycyjnych włocławskich kredensów czy słomę.
*Cocaemka stworzyła srebrne kozaki z wegańskiej skóry. Do ubrań używa włókna z protein mleka (!) czy przetworzonych plastikowych butelek.
*Sakowska stworzyła kolekcję, którą nazwała po prostu ,,Śmieci”. Wyjątkowy płaszcz stworzyła z koca, okulary wyszły z drukarki 3D, zaś materiałem był zrecyklingowany plastik.
*Floating jeans zajmuje się przerabianiem jeansu w duchu zero waste. Świetnymi ręcznie malowanymi artworkami nadają drugie życie używanym ubraniom. Dzięki spersonalizowanym usługom każdy może ze starej niemodnej kurtki stworzyć hot trendy denim 😉
Team:
Fotografia: Hanna Kantor @haniakantor / OpenCall Magazine
Produkcja: Julia Januszyk / OpenCall Magazine
Modelka: Julia / Moremodels.com.pl
Stylizacja: Hanna Kantor
Serdeczne podziękowania dla Żyjni za użyczenie przestrzeni do zdjęć!