Menu Zamknij

Świat dziecięcej wyobraźni — Julia Konieczna

Paulina Kościk

Ilustracje Julii Koniecznej przenoszą widzów w świat dziecięcej wyobraźni w książce o nietypowym charakterze. Ilustrowany zbiór baśni The Adventures of Sindbad the Seafarer autorstwa Bolesława Leśmiana z nowymi ilustracjami zderza wyrafinowane poszukiwania artystyczne na kartce papieru i prozę autorstwa jednego z największych polskich poetów z lekkością, śmiesznością i absurdem zarówno słowa, jak i swobodnej kreski. To dziwne połączenie może wywołać uśmiech na twarzy u czytelników czy słuchaczy w praktycznie każdym wieku i zachwyt wraz z śmiechem do rozpuku u wielbicieli przygód okraszonych sztuką.


Tytuł i treść The Adventures of Sindbad the Seafarer nawiązuje do postaci Sindbada Żeglarza z arabskiej Księgi tysiąca i jednej nocy, jednak nie jest to ani tłumaczenie ani przeróbka opowieści arabskich, lecz oryginalny utwór literacki, opublikowany po raz pierwszy w Warszawie w roku 1913. Opowiada historię przygód Sindbada, gdzie w każdej spotyka niepokojące potwory, zaklęte księżniczki i niesamowite sytuacje. Sindbad jest zachęcany do opuszczenia komfortu rodzinnego pałacu i wyruszenia w podróże nie tak jak w oryginale, aby poszukiwać bogactwa i szczęścia, ale przez intrygującą postać, którą jest podstępną rybą, zwaną Diabłem Morskim. W domu mieszka z tragikomiczną postacią, wujem Tarabukiem, aspirującym lecz okropnym poetą, którego w sekrecie lubi unikać.

Odkrycie tego tekstu zainspirowało ilustratorkę, Julię Konieczną, do ożywienia tej niezwykłej historii nowymi ilustracjami oraz jej upowszechnienie zarówno w kraju jak i za granicą w pierwszym tłumaczeniu na język angielski. Tłumaczenie podobno ‘nieprzetłumaczalnego’ według culture.pl, stylu pisarstwa Leśmiana jest autorstwa Mary Besemeres, honorowanej wykładowczyni lingwistyki, języka i  literatury na Australian National University w Canberze, która była zafascynowana przygodami Sindbada od wieku wczesno nastoletniego.

Pozycja uzupełnia lukę między regałem książek ‘dla dzieci’ i ilustrowanych albumów sztuki, gdzie nie ma zbyt dużo konkurencji w swojej dziedzinie. Czułe, uważne, ciche, ale zatrzymujące uwagę prace Julii Koniecznej z nieodłącznym elementem dziecięcej wyobraźni snują swoje historię magicznych światów na kartkach książek, okładkach i ścianach galerii, podążając śladami ilustratorów tworzących we własnych kategoriach, jak Shaun Tan, Brian Selznick czy Maurice Sendak.


The Adventures of Sindbad the Seafarer w pierwszej niskonakładowej edycji jest obecnie dostępna na półkach księgarni Art Bookstore w Warszawie, przy Muzeum Polin, domu aukcyjnym Desa Unicum Piękna i Pałacu Królikarni. 

Art Bookstore Królikarnia gości warsztaty artystyczne prowadzone przez Julię Konieczną, gdzie dzieci i dorośli przychodzą oddać się światu swojej wyobraźni i przenieść go na kartkę papieru.


Prapremiera książki odbyła się w studio artystki w Warszawie przy ul.Pięknej, miejscu pracy nieczęsto otwierającego swoje drzwi na widzów ciekawych zerknięcia za rąbka tajemnicy powstawania rysunków Julii i malarstwa Roberta Latosia. Wydarzenia z serii ‘Open Studio’ nigdy nie są podobne do poprzedniego, stanowiąc niepowtarzalne doświadczenie. Przygody Sindbada przedstawiły się w studio wraz z warsztatami kreatywnymi zapraszającymi uczestników w każdym wieku do stworzenia swoich własnych wersji bohatera książki Diabła Morskiego, dziwnych ryb i stworzeń. Fabułę przybliżyło krótkie przedstawienie na podstawie wprowadzenia, odegrane przez młodszych i dorosłych aktorów, sprawiających że postacie na chwilę ‘ożyły’.

Prapremiera książki odbyła się w studio artystki w Warszawie przy ul.Pięknej, miejscu pracy nieczęsto otwierającego swoje drzwi na widzów ciekawych zerknięcia za rąbka tajemnicy powstawania rysunków Julii i malarstwa Roberta Latosia. Wydarzenia z serii ‘Open Studio’ nigdy nie są podobne do poprzedniego, stanowiąc niepowtarzalne doświadczenie. Przygody Sindbada przedstawiły się w studio wraz z warsztatami kreatywnymi zapraszającymi uczestników w każdym wieku do stworzenia swoich własnych wersji bohatera książki Diabła Morskiego i dziwnych ryb i stworzeń. Fabułę przybliżyło krótkie przedstawienie na podstawie wprowadzenia, odegrane przez młodszych i dorosłych aktorów, sprawiających że postacie na chwilę ‘ożyły’.


Ta książka zawiera pierwszą przygodę (rozdział) Przygód Sindbada, aby dowiedzieć się więcej obserwuj: www.mynameissindbad.com

instagram @mynameissindbad @julia_konieczna_illu

Projekt “My name is Sindbad” jest otwarty do nawiązania współpracy dla tej oraz przyszłych części. Zaproszenie do kontaktu: jk@juliakonieczna.com

Julia Konieczna tworzy w technikach rysunkowych oraz akwareli na papierze. Absolwentka kierunku Ilustracji na Cambridge School of Art, Anglia Ruskin University. Wystawia w galeriach sztuki, a jej prace znajdują się w prywatnych kolekcjach w kraju i za granicą. Jej publikacje obejmują ilustracje do książek, okładek oraz projekty graficzne. Ewoluujący styl artystki łączy delikatna czarna kreska oraz świat wyobraźni zapraszający widza do rzeczywistości pełnej magii i niezwykłości. Julia uczy w szkołach o programie IB oraz prowadzi wydarzenia i prywatne zajęcia promujące kreatywność w tworzeniu i odbiorze sztuki.

https://www.juliakonieczna.com/