Menu Zamknij

Fotograficzny weekend we Wrocławiu z TIFF Center

Hanna Kantor

TIFF Center: Font & Fotografia | Kolacja | Warsztaty z cyjanotypii | Photographer’s Choice 

piątek-sobota, 18-19.10.2019 

TIFF Center to przestrzeń rozwoju poprzez fotografię.  Powstały w 2010 roku TIFF Collective z powodzeniem od 6 lat organizuje we Wrocławiu TIFF Festival.  Jakiś czas temu, mieliśmy okazję przeprowadzić wywiad z założycielem festiwalu oraz dyrektorem programowym TIFF, Maciejem Bujko, oraz tegoroczną laureatką open call TIFF – Agnieszką Sejud. Śledźcie OpenCall Mag, aby przeczytać te inspirujące rozmowy.

TIFF Center podobnie, jak festiwal, powołane zostało po to, by animować życie fotograficzne w mieście i regionie. To nie tylko miejsce, ale także idea stojąca za wszystkimi podejmowanymi przez kolektyw działaniami. 

Warsztaty fotograficzne, pokazy filmowe, projekty integracyjne poprzez sztukę, działania networkingowe, wyjazdowe akademie odbywając się na wsiach i w małych miejscowościach czy wreszcie festiwal fotografii — to wszystko włącznie ze wspaniałymi ludźmi stanowi TIFF Center! 

TIFF Center fot. Marta Sobala

W październiku i listopadzie wrocławski kolektyw zaprasza na wydarzenia z cykli Font & Fotografia oraz Photographers Choice.  

Pierwsze ze spotkań jest kontynuacją serii spotkań wokół książek fotograficznych stworzonych w 2017 roku przez Annę Nałęcką-Milach i Łukasza Rusznicę. Podczas najbliższego spotkania pt. Dzielenie skóry na niedźwiedziu i inne przypadłości, można spodziewać się żywiołowych dyskusji i niewygodnych pytań, których nie będą bali się stawiać przed słuchaczami prowadzący.  

Będąc zakładnikami narracji zapominamy o obrazie, zauroczeni formą gubimy historię. Kopiujemy, albo tak bardzo chcemy zrobić inaczej, że robimy idealny negatyw — mówią autorzy cyklu — Kupujemy książkę i okazuje sięże już ją mamy. Porozmawiamy, o tym co na nas czyha w gąszczu photobooków. 

Po spotkaniu organizatorzy wydarzenia zapraszają na Kolację w TIFF Center, czyli spotkanie podczas którego można porozmawiać o fotografii, poznać ludzi tworzących TIFF Collective oraz zjeść wspólnie posiłek. 

Dzień później odbędą się bezpłatne warsztaty z cyjanotypowych kolaży. Cyjanotypia to jedna z najstarszych technik uzyskiwania fotografii. Stosunkowo łatwy proces wykonywania unikalnych odbitek czyni ją atrakcyjną techniką dla osób początkujących, często nie mających jeszcze z fotografią nic wspólnego. Warsztaty poprowadzą Paulina Galanciak i Maciej Bujko.  

TIFF cyjanotypia fot. Jerzy Wypych

Sobotni wieczór zakończy spotkanie z filmem i fotografią, czyli wydarzenie z cyklu Photographers Choice, którego formuła została sprawdzona w 2013 roku. Idea wydarzenia polega na zaproszeniu światowej sławy fotografek i fotografów do wybrania filmów, które są dla nich inspirujące i ważne. Następnie z jednym z artystów przeprowadzona zostaje rozmowa online na temat wybranego filmu, która będzie rejestrowana. Efekt końcowy pokazywany jest w Kinie Nowe Horyzonty i polega na projekcji wytypowanego przez fotografa filmu oraz przeprowadzonego z nim wywiadu. 

Na październikowe spotkanie Photographer’s Choice zaproszono uznanego na całym świecie fotografa Rogera Ballena, rozpoznawalnego m.in. z projektów “Asylum of the Birds” czy “I Fink U Freeky”, do podzielenia się ważnym dla siebie tytułem filmowym. Ballen bez wahania zdecydował się na Grizzly Man Wernera Herzoga.  

Roger in the family room, dzięki uprzejmości artysty

HARMONOGRAM: 

18 października 

→ Font i Fotografia #2 (start 19:00) | wstęp wolny | miejsce: TIFF Center, ul. Ruska 46a Wrocław 

→ Kolacja w TIFF Center #7 (start 20:30) | wstęp wolny | miejsce: TIFF Center, ul. Ruska 46a Wrocław 

19 października 

→ Warsztaty z cyjanotypowych kolaż(12:00-16:00) | obowiązuje mailowa rezerwacja miejsca academy@tiff.wroc.pl | miejsce: TIFF Center, ul. Ruska 46a Wrocław 

 Photographer’s choice. Roger Ballen prezentuje: Grizzly Man (start 19:30) | wstęp na pokaz filmu bezpłatny — należy pobrać wcześniej wejściówkę. Bezpłatne wejściówki wydawane są w kasach Kina Nowe Horyzonty od 14 października | miejsce: Kino Nowe Horyzonty, ul. Kaziemierza Wielkiego 19-21 Wrocław