Menu Zamknij

3 najlepsze NIEkomercyjne festiwale letnie w Polsce!

Hanna Kantor

Miliony ludzi dookoła, miliony monet do wydania na jedzenie i picie, kolejki po żetony, kolejki po jedzenie, potem kolejki do toitoi’a. Ból nóg spowodowany obowiązkowymi kaloszami, bo pogoda pewna jak wygrana gra w totolotka. Wzięłaś parasolkę? Wieź ją przez cały Wrocław, Warszawę, Gdańsk, Sopot, Gdynię, ale nie będzie padać. Nie wziąłaś? Przykro mi, będzie lało, więc musisz przyodziać ten wodoodporny worek na śmieci i nici z insta outfitu. Przed wyjazdem na festiwal składasz uroczystą przysięgę samemu sobie, że zobaczysz w s z y s t k i e koncerty. A potem to uczucie zawodu, kiedy zaczynasz mieć świadomość, że prawdopodobieństwo dotarcia od jednej sceny do drugiej jest jak droga od przedszkola do Opola.

Brzmi znajomo?

Tak jest na mainstreamowych festiwalowych gig’ach. Ale, ale! Jak dobrze wiedzieć, że oprócz tych bananowych, tych celebryckich i tych, które udają coachelle, są w Polsce inspirujące, rozwijające i relaksujące festiwale! Przedstawiamy Wam wybrane 3 najciekawsze letnie festiwale w naszym kraju: 

1. Slot Art Festival

Kiedy: 9-13 lipca

Gdzie: Lubiąż, woj. dolnośląskie

BILETY: 70-300 zł

Są cztery rzeczy, które sprawiają, że ten festiwal jest numero uno w tym zestawieniu, jako najbardziej niezwykły i niesztampowy festiwal. A więc kolejno: odbywa się w spokojnej wiosce w pocysterskim klasztorze, który chciał kupić sam Michael Jackson (true story, MJ przyleciał go oglądać swoim helikopterem w 1997r.), dla uczestników jest ponad 150 warsztatów artystycznych od fotograficznych, poprzez taneczne, aż do rękodzieła, codziennie organizowane się tu koncerty świetnych zespołów i wokalistów (w tym roku m.in. BOKKA, Kwiat Jabłoni, Wczasy, Sorry Boys, Marcelina), a bilety rozpoczynają się od 70 zł. Nic tylko jechać!

Zdjęcia: materiały prasowe Slot Art Festival

2. Pannonica Folk Festival

Kiedy: 29-31 sierpnia 2019

Gdzie: Barcice, woj. małopolskie

BILETY: 70 – 175 zł

Pannonica Folk Festival to Niezwykły Festiwal. W tym roku powraca ze swoją 7 edycją, a ponieważ poprzednie były taaak dobre, że Pannonica dostała nawet dwuletni patent na określenie siebie Niezwykłym Festiwalem. Serio – specjalny znak „Remarkable Festival” („Niezwykły Festiwal”) przyznaje się za wysoki poziom artystyczny i znaczący wkład w międzynarodowy obieg kultury przez European Festivals Association. Dla wszystkich tych, którzy kochają bałkańskie potupajki, folkowe klimaty i góry – to jest idealny festiwal. Odbywa się sercu Beskidu Sądeckiego w Karpatach nad rzeką, w małej miejscowości pośrodku niczego – Barcicach. W tym roku gwiazdą festiwalu będzie ikona bałkańskiej muzyki – Goran Bregovic. Ale to nie koniec atrakcji. Jest to bowiem święto muzyki etniczcznej i na scenie pojawią się zespoły min. z Bułgarii, Serbii, czy nasze krajowe folkowe formacje. Jak piszą organizatorzy: ,,Pannonica Folk Festival to coś więcej niż tylko żywiołowy, plenerowy festiwal muzyczny. Poza występami scenicznymi polskich i zagranicznych gwiazd, mocną stroną imprezy jest tętniąca życiem wioska festiwalowa, gdzie na polu namiotowym zamieszkuje kilka tysięcy uczestników i gdzie przenikają się różnorodne formy animacji i kreacji np. warsztaty muzyczne, rękodzielnicze, taneczne, teatralne, a także pokazy filmów, spotkania z literatami, spektakle teatralne i pokazy sztuki cyrkowej. Program jest bogaty w wydarzenia przyjazne dla rodzin z dziećmi. Podczas festiwalu promowana jest także idea Slow Food i Slow Life oraz szacunek dla natury”. 

 

Zdjęcia: materiały prasowe Pannonica Folk Festival

3. Tchnienia

Kiedy: 22- 24 sierpnia 2019

Gdzie: Bystre koło Baligród, woj. podkarpackie

BILETY: 60-200 zł

Nowy, bardzo kameralny festiwal odbywający się w Bieszczadach. W tym roku pojawia się dopiero druga edycja, ale już zapowiada się magicznie. ,,Szum potoku, poranna rosa, zapach lasu, rozgwieżdżone niebo… Tchnienia powstały z potrzeby świadomego i twórczego nazywania rzeczywistości przy jednoczesnej tęsknocie za tym co nieuchwytne, ulotne i niedopowiedziane. Przez sztukę łączymy skrajne bieguny i zachęcamy do uważnego słuchania” – piszą organizatorzy. Obejrzyjcie promo video a zakochacie się w klimacie tego festiwalu! Line up: Santabarbara, Dobrawa Czocher, Runforest, Hior Chronik Immortal Onion, Axel Flóvent, Karałow/ Przeździecki, Niklas Paschburg, Pola Chrobot & Adam Baran

Co ważne, Tchnienia to festiwal bez sponsorów, obecności wielkich marek i brandingów. Wszystko, tu ma miejsce dzięki zaangażowaniu i kolektywnej pracy, a także gościnności Gospodarzy. Tchnienia, tak jak i OpenCall Magazine, na realizację swojego marzenia zbierał pieniądze poprzez platformę crowdfundingową.

 

Zdjęcia: Facebook Tchnienia

Tchnienia odkryliśmy dzięki GoOut, śledzcie u nich nasz profil, na którym z kolei my śledzimy najlepsze klimatyczne koncerty, artystyczne wydarzenia, wystawy. Poszukajcie więcej inspirujących festiwali (również tych odbywających się w mieście):